Mutumutu

Nezávazně spočítat pojištění
Mobile menu

Životní pojištění, nebo pojištění schopnosti splácet? Jak se od sebe liší? Část I – rizikové životní pojištění

Čtení na 6 min
mladá rodina se psem

Životní pojištění, nebo pojištění schopnosti splácet? Jak se od sebe liší? Část I – rizikové životní pojištění

Gratulujeme! Našli jste své vysněné bydlení a máte i příslib banky, že vám na ně půjčí. To je velký krok ve vašem životě. Ale také velký závazek. Jistě je pro vás stejně důležité zajistit i to, aby vaše rodina o tento domov nepřišla. Nejlepší je si uzavřít pojištění schopnosti splácet nebo si sjednat životní pojištění. Pojďme se podívat, jak se tato od sebe liší. Začneme rizikovým životním pojištěním.

Rizikové životní pojištění

Co to je?

Rizikové životní pojištění je v portfoliu většiny pojišťoven a může vám je nabídnout pojišťovací poradce, bankéř nebo si ho můžete uzavřít i online. Plnění ze životka vám pomůže nejen s hypotékou, ale i s dalšími výdaji. Nemusíte si zrovna brát hypotéku, aby bylo rozumné si pojištění sjednat. Vážné komplikace mohou přijít i bez dluhů.

Úkolem tohoto pojištění je zajistit, abyste zvládli chvíle, kdy vám nebo vašim blízkým život zkomplikuje třeba nemoc, úraz, pracovní neschopnost, nebo dokonce smrt. Smlouvou můžete zabezpečit sebe i další členy rodiny.

Pojistnou smlouvu s vámi uzavře pojišťovna individuálně, podle vašich potřeb a přání.

Mutumutu je rizikové životní pojištění, které si můžete uzavřít nejdříve v 18 a nejpozději v 60 letech. Mutumutu může být startovacím pojištěním pro mladé lidi, kteří ocení jeho jednoduchost, srozumitelnost a prevenční program, díky němuž získají peníze zpět za svůj zdravý životní styl.

S postupem času si můžete k Mutumutu sjednat další životní pojištění, které bude vyhovovat vaší aktuální potřebě.

Jak pojištění sjednat?

Běžné rizikové životní pojištění není vázáno na žádné úvěry nebo další závazky. Můžete si je sjednat kdykoliv od narození až například do 75 let. Do smlouvy můžete přidat další osoby a s pojištěním si můžete opravdu „pohrát“. Jak se bude vaše životní situace měnit, můžete i pojistnou smlouvu měnit a doplňovat. Se sjednáním je spojena povinnost informovat pojišťovnu o svém zdravotním stavu, charakteru práce a sportovních aktivitách. To vše ovlivňuje to, v jakém rozsahu, na jaké pojistné částky a za jakou cenu vás pojišťovna do pojištění přijme. Čím jste starší nebo víc nemocný, tím roste pravděpodobnost, že se vám v pojištění objeví výluka nebo přirážka. Můžete se dokonce stát na některá rizika nepojistitelným. Proto je dobré sjednat si už v mládí své první pojištění.

Mutumutu je jednoduché životní pojištění. Všechny potřebné údaje pro jeho sjednání zadáte do online formuláře, kde taky nastavíte parametry pojištění pro případ úmrtí, invalidity nebo pracovní neschopnosti, která pomohou s výpadkem příjmu.

Co je pojištěno?

U rizikového životního pojištění můžete individuálně pojistné krytí nastavit podle vašich potřeb a požadavků. V mladém věku, kdy ještě nemáte rodinu a závazky, si pojistíte hlavně pracovní neschopnost a invaliditu. Jako rodič od rodiny s hypotékou budete určitě chtít ještě zajistit budoucnost své rodiny i v případě, že by vás potkalo to nejhorší a oni by na vše zůstali sami bez vás. Výhodou je, že si svoje pojištění můžete kdykoliv upravit. Odebrat pojištění pracovní neschopnosti, když jste na mateřské, a pak ho zase přidat, až se do pracovního procesu vrátíte. Nebo upravit pojistné částky, když si vezmete další úvěr nebo ho splatíte. Tak jak se mění váš život, tak se může měnit i vaše životní pojištění.

Mutumutu pojišťuje to důležité, a navíc s minimem výluk: smrt úrazem i nemocí, invaliditu 1., 2. i 3. stupně a pracovní neschopnost od 30., nebo 60. dne. S nastavením pojistných částek vám pomůže aplikace.

Kdo peníze dostane a kolik?

Zatímco u pojištění schopnosti splácet jdou peníze z pojištění většinou bance, aby pokryly splátku hypotéky nebo její nesplacený zůstatek, u životního pojištění jsou peníze z pojištění vždy vyplacené vám nebo obmyšlené osobě, kterou v pojistné smlouvě můžete určit. Pojistné částky jsou jasně domluvené v pojistné smlouvě a s vyplaceným plněním si pak můžete nakládat dle libosti. Je jen na vás nebo vašich blízkých, jestli je použijete na splacení hypotéky, nebo si je ponecháte, aby vám pomohly platit pravidelné splátky a další pravidelné závazky rodiny. Když jsou pojistné částky nastaveny správně, pokryje plnění od pojišťovny nejen splátku hypotéky, ale i všechny ostatní náklady domácnosti.

I v Mutumutu si můžete určit obmyšlenou osobu, která v případě vaší smrti dostane pojistné plnění.

Kdy je konec pojištění?

V pojistné smlouvě je jasně stanoven konec pojištění, který jste si zvolili. Ale když ve vašem životě nastanou změny, které budou vyžadovat změnu v délce trvání pojištění, můžete ho kdykoliv ukončit. Ale než ukončíte životní pojištění, „ochytřete“ se na našem blogu, jak to udělat správně, aby se vám to nevymstilo. Ukončení životka si vždy opravdu dobře promyslete.

Mutumutu pojištění můžete ukončit dohodou s pojišťovnou kdykoli, třeba i od zítřka bez ohledu na to, jaký k tomu máte důvod. Nebo stačí pojištění jen adekvátně upravit podle nové situace ve vašem životě.

Jaká je cena?

Při sjednání životního pojištění vyplňujete zdravotní dotazník, který slouží pojišťovně k posouzení pojistného rizika. Pojišťovnu rovněž zajímá, jakou vykonáváte práci a také sporty, kterým se věnujete, jak často a na jaké úrovni. Podle zjištěných informací může stanovit přirážku k pojistnému kvůli vyššímu riziku vzniku pojistné události. Proto mohou dva lidé ve stejném věku mít rozdílnou cenu životního pojištění. Výsledkem může být i individuální výluka na konkrétní nemoci nebo úrazy, které již máte nebo jste prodělali.

Je proto výhodnější, když se pojistíte v co nejnižším věku, když jste ještě zdravý a nemáte za sebou žádnou vážnou nemoc nebo komplikovaný úraz. Protože cena vašeho pojištění se dále v čase nemění. A to ani když se váš zdravotní stav časem zhorší. Čím mladší se pojistíte, tím levnější pojistné budete platit.

Mutumutu vrací až 30 % z pojistného za to, že nekouříte, chodíte na preventivní prohlídky a aktivně se hýbete. Když budete chtít, můžete tak ušetřit nemalou částku.