Malé kousnutí, velké problémy
Když se řekne klíště, většina lidí si představí vetřelce přisátého na kůži, kterého si přinese z procházky lesem nebo výletu do přírody. Málokdo by však čekal, že mnohem větší riziko nákazy nemocemi přenášenými klíšťaty na nás číhá přímo ve městě, v parcích a zahradách.
Kde se klíšťata skrývají?
Klíšťata mají ráda vlhké prostředí, keře, louky, okraje lesů, břehy vodních toků. Klíště tak běžně najdete ve vysoké trávě na vlastní zahradě nebo v parku v centru města. Podle nedávné studie probíhajícího projektu odborníků z Akademie věd ČR, Vysoké školy báňské a Státního zdravotního ústavu Praha jsou klíšťata v městských parcích častěji infikována nebezpečnými viry a bakteriemi než ta, která se nacházejí ve volné přírodě! V projektu „Klíšťata ve městě“ si společně se Státním zdravotnickým ústavem (SZÚ) kladou za cíl zmapovat reálné riziko infekce v městském prostředí. Výsledky z prvního roku projektu jsou alarmující.
V průměru až 30 procent z nich je infikováno lymeskou boreliózou, ale například v pražském Prokopském údolí je výskyt infikovaných klíšťat vyšší (40 %) než v Klánovickém lese na opačné straně hlavního města (10 %). Kromě boreliózy testovali klíšťata na další čtyři druhy bakterií. A výsledek? Téměř polovina (44 %) byla infikována alespoň jednou z nich.
Nepřemožitelný padouch
Další mylnou představou je, že klíšťata vylézají až na jaře. Tak to ale není. Klíšťata jsou značně odolná, k aktivitě jim stačí pouhých 5 °C. Bez újmy přečkají i mírné mrazy a s prvními slunečními paprsky vyrážejí ukojit svou krvežíznivou touhu. Nejaktivnější jsou od května do září, ale za vhodných klimatických podmínek se s nimi můžete potkat od března až do listopadu. Úplně stejně zvládnou i vysoké teploty, například při praní v pračce klíště přežije vyprání, pod vodou vydrží i tři týdny a hravě zvládne i teploty -12 °C. Abyste se bezpečně zbavili klíšťat z oblečení, ve kterém jste byli v lese, musíte ho vyprat minimálně na 60 stupňů.
Jak správně odstranit klíště?
Dejte pozor, abyste klíště nerozmáčkli! Zvýšili byste riziko přenosu infekce. Vyhněte se proto použití prstů. Použijte například speciální pinzetu na klíšťata, kterou uchopíte klíště co nejblíže kůži, ideálně za hlavičkou. Klíště vytáhněte kývavým pohybem, nikoli točením. Ranku důkladně vydezinfikujte. Poznamenejte si datum přisátí a místo. Pokud se objeví příznaky nemoci, neodkladně navštivte lékaře.
Úraz, nebo nemoc?
Na klíšťata a jejich útoky mohou pojišťovny v různých zemích nahlížet různě. Například ve Švýcarsku považují kousnutí klíštětem, včelou, vosou nebo pavoukem za úraz. Ale štípanec od komára úrazem není. Je příliš častým a běžným úkazem, proto ho nelze považovat za nepředvídatelný a neočekávaný faktor, takže nesplňuje definici úrazu. U nás podle běžných českých pojistných podmínek kousnutí jakýmkoli hmyzem za úraz nepovažujeme. A pokud z něho nemáte ani žádné další komplikace, nelze je považovat ani za škodní událost. Mnohem horší ale je, když byl dotěrný hmyz, jenž si na vás pochutnal, přenašečem některé z nemocí.
Nechvalné prvenství
Nejčastějšími a nejznámějšími nemocemi, které vám od klíštěte hrozí, jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Nemocí, jež klíšťata přenášejí, je ale mnohem víc. Česká republika drží evropské prvenství ve výskytu klíšťové encefalitidy. Každoročně se počet případů této nemoci zvyšuje. V roce 2023 bylo podle údajů SZÚ zaznamenaných 3 270 případů lymeské boreliózy a 514 případů klíšťové encefalitidy. V půlce léta roku 2024 SZÚ již hlásil o 45 procent více případů boreliózy a o 70 procent více případů klíšťové encefalitidy než za stejné období předchozího roku. Podle Zprávy SZÚ v roce 2019 skončilo 92 procent nakažených v nemocnicích, méně než 1 procento nemoci podlehlo.
Zatímco riziko nákazy boreliózou hrozí až 24 hodin po přisátí, na nákazu klíšťovou encefalitidou postačí dvě hodiny. Bakterie boreliózy i viry způsobující klíšťovou encefalitidu napadají nervovou soustavu, borelióza se také projevuje na kůži a pocítíte ji v kloubech. Obě nemoci vás potrápí ve dvou vlnách. Nebezpečí obou nemocí spočívá v tom, že jejich příznaky lze snadno zaměnit za příznaky angíny či chřipky, nebo mohou být v první fázi dokonce bezpříznakové. První příznaky encefalitidy pocítíte 3. až 5. den po nákaze, borelióza se projeví za 2 až 4 týdny. Pak příznaky odezní, nastává úleva. Ale pouze dočasná. Druhá vlna nastává 1 až 20 dnů po odeznění prvních příznaků u klíšťové encefalitidy a 1 až 4 měsíce u boreliózy. Příznaky v druhé fázi jsou u obou nemocí mnohem závažnější. Silné bolesti hlavy, poruchy soustředění, deprese, psychické potíže, ztráta vědomí, záněty nervů, kloubů a srdečního svalu, třes připomínající Parkinsonovu chorobu. Obě nemoci mohou zanechat trvalé následky, klíšťová encefalitida dokonce může způsobit smrt.
Pracovní neschopnost po kousnutí klíštětem?
Klíště je drobný tvor, který může způsobit obrovské potíže. Borelióza nebo encefalitida jsou vážné nemoci. Náklady na léčbu, rehabilitaci, fyzioterapii – to vše je finančně náročné.
Dobře nastavené životní pojištění může tyto náklady pokrýt, ať už částečně, nebo úplně.
Nemoci přenášené klíštětem znamenají často hodně dlouhou pracovní neschopnost, kdy nedokážete pracovat ani na home office. Výpadek příjmu je tak další pohromou, kterou drobné zvířátko způsobilo.
Kromě fyzických obtíží nejsou výjimkou ani psychické potíže, jež mohou nemoci doprovázet a které také vyžadují odbornou péči. Ve druhé fázi nemoci se mohou objevit tak závažné potíže, že kvůli nim může pracující člověk skončit v invalidním důchodu.
A v takové chvíli je obrovskou úlevou, když vám záda kryje kvalitní pojištění. Životní pojištění je často spojováno s velkými a nečekanými tragédiemi, jako jsou vážné nemoci, úrazy či smrt. Ale i zdánlivě banální situace, jako je kousnutí klíštětem, může mít vážné a dlouhodobé následky. Mutumutu pojištění vám pomůže řešit dopady dlouhodobé nemoci. Zatímco se vy léčíte, plnění ze správně nastaveného pojištění dorovná rozdíl mezi vaším platem a nemocenskou od státu. Obrovským benefitem pojištění Mutumutu je, že kryje všechny psychické potíže, kvůli kterým skončíte na neschopence, nebo dokonce v invalidním důchodu. I v takovém případě Mutumutu poskytne každý měsíc sjednanou částku. Při nákaze tak nepředvídatelnými nemocemi potřebujete všechnu svou energii soustředit na uzdravení. Díky Mutumutu pojištění nemusíte řešit obavy, jak poplatíte splátky hypotéky nebo nájem a rodinné výdaje.
Místo parfému repelent?
Před návštěvou lesa většina z nás automaticky sáhne po repelentu. Obalit se do nezaměnitelného odéru předtím, než vyrazíme do lesa, je už běžná rutina. Kdo z nás se ale stříká repelentem, když si jde na chvilku zakopat se synem do parku nebo vyvenčit psa? Až se příště budete chystat na procházku parkem, vyměňte svou voňavku za účinnou ochranu proti klíšťatům.
Prevence je vždy lepší než vyčerpávající a náročný boj s nemocí. Všichni moc dobře víme, co máme dělat před výletem, ale i po návratu domů. Co ale můžete udělat víc, abyste kousnutí klíštětem předešli? Nebo zmírnili následky případného kousnutí nakaženým klíštětem? Zde je pár rad.
- Na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu je každý den aktualizovaná mapa, která zobrazuje Index aktivity klíšťat. Podle toho pak můžete upravit své plány nebo se na výlet náležitě přichystat.
- Chcete-li se vyhnout nákaze, vyhněte se výletům do přírody, kde je zaznamenán výskyt infikovaných klíšťat. Ten můžete sledovat na interaktivní mapě území ČR, a dokonce filtrovat podle výskytu jednotlivých nemocí.
- Informace o nebezpečí možné nákazy najdete také v KlišťApce, mobilní aplikaci, která predikuje počet klíšťat na základě geografických a klimatických dat.
- Další formou prevence je očkování. Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat. Vakcína proti borelióze je zatím ve vývoji.
- Pokud opatření nezafungovala a vy najdete přisáté klíště, můžete je po odstranění zaslat do jedné z mnoha laboratoří, kde ho otestují, jestli nebylo přenašečem některé z vážných nemocí. Nákaze se tak nevyhnete, ale také to neznamená, že jste se nakazili. Avšak budete mít jistotu, jestli vám něco hrozí. A pokud ano, budete mít výhodu včasného diagnostikování a zahájení léčby.
- Včas se dobře pojistěte. Sjednejte si pojištění, které kryje všechny neduhy způsobené kousnutím klíštětem, včetně psychických problémů.
Tip:
Mutumutu kryje všechny psychické nemoci (F00‒F99), a to jak v pracovní neschopnost,i tak u invalidity všech tří stupňů.
Klíšťata představují mnohem větší hrozbu, než si většina lidí uvědomuje, a to nejen v přírodě, ale i ve městech. I jedno malé kousnutí může mít vážné následky, které mohou významně ovlivnit kvalitu života a finanční situaci rodiny. Pojištění Mutumutu vám může být finanční oporou v případě, že byste kvůli vážným komplikacím a zdlouhavému léčení nemohli pracovat a vydělávat. Kryje nejen fyzické, ale i všechny psychické potíže, a zajistí, že se můžete plně soustředit na uzdravení, aniž byste se museli obávat o finanční zajištění své rodiny. Očkování a prevence jsou klíčové. Kdyby prevence selhala a onemocněli jste, finanční podporu po dobu léčení vám může poskytnout právě dobře sjednané pojištění.