Vy se ptáte. My odpovídáme.

Shrnuli jsme pro vás ty nejčastější otázky a odpovědi.

phone

Co vás zajímá?

O pojištění

Co přesně znamená, že Mutumutu pojišťuje bolesti zad?
Co se stane, když OSVČ onemocní? Kdo platí nemocenskou?
Málo známý fakt je, že zaměstnavatel za Vás neplatí jen sociální a zdravotní pojištění, ale hradí Vám také nemocenské pojištění (ne že by všichni zaměstnavatelé byli tak hodní, je to povinné ze zákona). Jako OSVČ máte povinnost platit jen zdravotní a sociální pojištění. Na nemocenskou se často zapomíná a neschopenka od lékaře je Vám pak dobrá tak maximálně na topení. Je nutné říct, že státní nemocenská není pro OSVČ úplně výhodná, nenabízí moc dobrý poměr ceny vůči službám které poskytuje. Naštěstí se dá jednoduše nahradit pojištěním pracovní neschopnosti. Další informace naleznete o pojištění pracovní neschopnosti pro OSVČ v našem blogu
Do kolika let si můžu sjednat životní pojištění?
My Vás pojistíme do 65 let, některé pojištovny Vás pojistí do 70 let a zdatný pojišťovák klidně do nekonečna. Věc trvání pojištění je vždy individuální. Zpravidla byste se měli pojistit na dobu, po kterou je někdo závislý na Vašem přijmu (například Vaše děti) a po dobu, kdy aktivně každý den pracujete. Při sjednávání pojištění je však vždy lepší pojistit se na co nejdelší dobu. Čím jste starší, tím je pro Vás nové pojištění vždy dražší.
Jak mám nahlásit škodu? Stalo se mi neštěstí, co mám dělat?
Jak přesně přesně vypadá životní pojištění Mutumutu? Co všechno pojišťujeme?
Jak se mám správně pojistit jako podnikatel, osvč, freelancer?
Jak si správně vybrat životní pojištění?
Jaké jsou stupně invalidity a co to pro znamená pro mé pojištění?
Jaké jsou stupně invalidity a co znamenají?
Stát rozlišuje tři stupně invalidity, podle toho jak se změnila vaše schopnost pracovat. Pokud je dle zákona pokles schopností pracovat větší než: 70 %, jedná se o invaliditu III. stupně, 50 %, jedná se o invaliditu II. stupně, 35 %, jedná se o invaliditu I. stupně. Každý úraz či nemoc (až 95 % invalidních lidí je invalidní z důvodu nemoci) se individuálně posuzuje například vůči profesi, zranění malíčku bude pro pianistu jistě závažnější než pro jaderného fyzika.
Jaké jsou vaše výluky v plnění pojištění?
Výluk pro plnění pojištění máme v Mutumutu jenom 8. A ty jsou:

1] V souvislosti s válkou, vzpourou, převratem, občanským nepokojem, povstáním nebo mezinárodní mírovou či bezpečnostní misí a také pokud se aktivně podílíte na teroristickém útoku neplníme, ani když bojujete za dobrou věc. Pokud jste ale smolař a v místě výše uvedených událostí se ocitnete náhodou, kryjeme Vás. Jestli ale vyrazíte na cestu do státu či oblasti přesto, že to
Ministerstvo zahraničních věcí ČR nebo obdobné instituce nedoporučují, nemůžeme Vás krýt pojištěním - pak cestujete na vlastní triko. Pošlete nám pohled!

2] V důsledku působení jaderné energie, ionizace, radiace nebo radioaktivní kontaminace.

3] Při řízení dopravního prostředku nebo obsluze stroje, ke kterým je vyžadováno platné příslušné oprávnění a Vy jej nemáte. Obdobně to platí i pro případy, kdy stroj či dopravní prostředek řídila nebo obsluhovala jiná osoba bez požadovaného oprávnění a Vy jste o tom věděl.

4] Pokud je důvodem pojistné události Vaše vrozená vada nebo nemoc, která se projevila nebo byla diagnostikována před tím, než jste se pojistil nebo z důvodu úrazu, který se Vám přihodil před sjednáním pojištění, i když se jeho následky projevily po vzniku pojištění, pokud jste je neuvedl při sjednání pojištění nebo při žádosti o jeho změnu.

5] V důsledku sebevraždy, nebo pokusu o ní a/nebo pokud sám sobě úmyslně ublížíte. Prosíme nedělejte to, život za to stojí.

6] Pokud pojistná událost nastala v souvislosti s požitím, požíváním či aplikací alkoholu nebo jiných omamných či návykových látek, přípravků či léků nebo v souvislosti s léčením závislostí. Tato výluka neplatí u smrti následkem úrazu, kdy pojistné plnění pouze krátíme dle bodu 5 článku “Pojištění pro případ smrti”.

7] Pokud milujete adrenalin a rád zkoušíte nové sporty, fandíme Vám, ale u některých z nich Vás krýt nemůžeme. Když v důsledku nebo v souvislosti s níže uvedenými sporty onemocníte nebo se stanete invalidním, nevznikne Vám právo na pojistné plnění. To neplatí v případě smrti, kdy Vás kryjeme i při těchto sportech. Jedná se o následující:
a) bungee-jumping, kanoe nebo rafting od úrovně WW3, skoky do vody, shark-diving, potápění s použitím dýchacího přístroje, lyžování a jízda na snowboardu a skibobech mimo vyznačené tratě, případně na vyznačených tratích mimo určenou dobu provozu, akrobacie na lyžích a snowboardech, skoky a lety na lyžích, heli-skiing(biking), motoskijöring, jízda na závodních bobech, závodních skibobech a závodních saních, snowrafting, zorbing, canyoning, black-water-rafting, speleologie, ultimate fighting;
b) horolezectví včetně vysokohorské turistiky, tj. turistiky či výstupů v terénu stupně obtížnosti 4 UIAA a vyššího (lezení, při kterém je vyžadována technika tří pevných bodů) včetně výstupů po předem zajištěných cestách, turistiky v horském terénu mimo povolené turistické cesty a turistiky v ledovcovém terénu; v místech s nadmořskou výškou nad 3 000 m je vyloučen i pohyb v terénu nižšího stupně obtížnosti;
c) létání jakýmikoliv prostředky (např. létání ultralehkými letadly, bezmotorové létání, paragliding, parasailing, seskoky s padákem z letadel a z výšin) s výjimkou letadla pravidelné letecké osobní dopravy nebo speciálním skupinovým letem registrovaným u OAG Worldwide Flight Guide.

8] V případě pojištění pracovní neschopnosti, pojistné plnění Mutumutu nevyplatí, pokud pojistná událost nastane v souvislosti s těhotenstvím, porodem nebo potratem.
Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?
Na první pohled není rozdíl téměř žádný, až na to, že životní pojištění je zpravidla dražší. Podívate-li se blíže, zjistíte, že rozdíl je obrovský. Úrazové pojištění Vám většinou vyplatí jednorázovou částku v případě úrazu. To je dobré na zaplacení lepší sádry, nemocničního pokoje, nebo třeba invalidního vozíčku. Je však důležité říct, že jen 15 % dlouhodobých pracovních neschopností je způsobeno úrazem a jen 5 % trvale invalidních lidí je invalidní z důvodu úrazu, to už úrazové pojištění nekryje. Životní pojištění není jen o tom nejhorším. Pokud je správně nastavené, vyplácí Vám měsíční rentu a snaží se tak dorovnat rozdíl ve Vašem platu, jako by se nic nestalo. Bez nadsázky se dá říct, že životní pojištění Vám jistí to nejdůležitější co máte, Váš život. Více o životním pojištění Mutumutu
Jaký je vztah Mutumutu a Komerční pojištovny?
Kolik si s Mutumutu pojištěním naspořím?
Mutumutu spořící složku neobsahuje. A to záměrně. Stojíme si za tím, že životní pojištění by mělo hlavně chránit v případě vážných životních situací. A na to soustředíme všechny naše síly. To neznamená, že nemáme rádi investice. Jen si myslíme, že na spoření nebo investice najdete výhodnější produkty, než investiční nebo kapitálové životní pojištění. Zkuste třeba naše partnerské Fondee.
Mohu pojištění zrušit?
Máte mnoho povinností, mít pojištění mezi ně nepatří. I když budeme velice smutní, pojištění samozřejmě zrušit můžete a důkaz toho, že nejsme jako všichni je, že ho můžete zrušit teď, za týden, zítra, za rok... prostě kdy se Vám zlíbí, nemáme žádné absurdní výpovědní lhůty a nenutíme Vás rušit pojištění jen na výročí Vaší smlouvy (hlavně proto, že si nejsme jistí, co to znamená). Pokud jste pojištění vyzkoušeli a rozmysleli jste si to, můžete od dohody o pojištění do 30 dnů odstoupit. Poslouží Vám k tomu tento formulář.
Proč má Mutumutu jen tři pojistná nebezpečí a žádná doplňková připojištění?
Co znamená obmyšlená osoba?
Obmyšlená osoba zní hrozně, to uznáváme, jedná se ale o termín daný zákonem a jde o člověka, kterému v případě Vaší smrti vyplatíme peníze. Je důležité na takového člověka myslet, neuvedete-li obmyšlenou osobu, může být pojistné plnění zahrnuto do dědického řízení a bude trvat měsíce než bude dědicům vyplaceno.
Co přesně znamená, že Mutumutu pojišťuje psychické nemoci?

Prevenční program

Zapomněl jsem si zapnout trackování, lze za aktivity získat body?
Chápeme, že se taková věc může stát. Proto jednou měsíčně můžeme udělat výjimku a manuálně přidanou aktivitu Vám započítat.
Co je to preventivní program?
Tímto programem odměňujeme ty, kteří žijí zodpovědně, starají se o sebe a žijí zdravým životním stylem. A pro ty ostatní snad bude dobrou motivací. Nebudeme Vám dávat věrnostní kartu a šetřit Vám body neznámé hodnoty. Místo toho nabízíme přehledný a jednoduchý systém. Čím víc nasportujete km nebo hodin, tím víc peněz Vám pošleme na účet zpět. Kvartálně to může být i 20 % ze zaplaceného pojistného. Pokud nekouříte, vrátíme Vám jednou za rok 5 % a pokud zajdete na zdravotní prohlídku, kterou máte jednou za 2 roky zdarma, vrátíme Vám dalších 5 %.
O podmínkách preventivního programu Mutumutu si si přečtěte zde
Jak lze získat slevu?
Slevu získáte splněním cílů. Až 20 % můžete získat sportem (např. chůze, běh, jízda na kole, fitko nebo dokonce šerm). Dalších 10 % dostanete, pokud nekouříte a zajdete si jednou za 2 roky na preventivní prohlídku k lékaři.
Jak často bych měl chodit na preventivní lékařské prohlídky?
Na preventivní prohlídku má každý občan České republiky nárok zdarma jednou za 2 roky. To je zároveň ideální frekvence, abyste nic nezanedbali a přitom netrávili u doktora veškerý svůj čas.
Jakou formou obdržím peníze zpět?
Vyplníte formulář 33a, potom ho necháte orazítkovat v kolonce 13 a 21, dvě kopie ode.... Pardon, zapomněli jsme, že my jsme jiní, každé tři měsíce Vám převedeme zpět na Váš účet automaticky až 20 % z pojistného, které jste nám za tři měsíce zaplatil, podle toho jak moc jste zodpovědní. Každý rok Vám potom převedeme zpět 5 % zaplaceného ročního pojistného pokud nekouříte a 5 % pokud chodíte na pravidelnou zdravotní prohlídku u Vašeho lékaře.
Kdo má právo se zapojit do preventivního programu?
Do preventivního programu se může zapojit každý, kdo má u Mutumutu sjednanou smlouvu.
Kdy peníze dostanu?
Sleva za sport, tedy až 20 %, se vyplácí každý kvartál a počítá se z Vašeho zaplaceného pojistného za daný kvartál. Slevu za nekouření a návštěvy lékaře vyplácíme k výročí smlouvy a počítá se z Vašeho zaplaceného pojistného za daný rok.
Mohu sportovat i mimo ČR?
Je skvělé, že cestujete! Vaší polohu nesledujeme, takže můžete cvičit klidně i mimo solární soustavu, jen tam musí být internet, aby se nám poslalo, jak moc trénujete.
Nesouhlasím s vypočteným cashbackem, co mám dělat?
Reklamujte cashback v naší aplikaci. My se na Váš požadavek podíváme a pokusíme se ho vyřešit k Vaší spokojenosti.
Proč jsou u aktivit denní minima?
Opět vycházíme ze studií. Jedním popoběhnutím na tramvaj pro své zdraví moc neuděláte.
Proč nemohu za den získat víc než 40 bodů?
Ze studií o vlivu sportu na zdraví jsme vyčetli, že všeho moc škodí. 40 bodů odpovídá optimální denní dávce za danou aktivitu.

Technické

Co když se mi telefon rozbije, nebo jej ztratím?
To není vůbec problém, v takovém případě si do nového telefonu znovu stáhnete naši aplikaci a v ní budete mít všechna svá data tak, jako dřív.
Co mám dělat, když změním telefon?
Stačí si na novém telefonu nainstalovat Mutumutu a přihlásit se.
Jak synchronizovat data?
Data z Apple Health a Google Fit se nám budou synchronizovat automaticky, jakmile je propojíte s Mutumutu. Musíte mít pouze zapnutá data nebo být na wifi.
K čemu potřebujete mobilní aplikaci?
Aplikace Mutumutu sbírá informace z Vaší fitness aplikace, mění Vaše pohybové aktivity na body a ty pak na peníze, které Vám jednou za kvartál vyplatí za to, že žijete zodpovědně a zdravě. Bez apky Vás odměnit nedokážeme.
Můžu používat i své sports tracking aplikace?
Samozřejmě, zvyk je železná košile a my bychom si nedovolili ten Váš měnit (taky to nesnášíme). Jediné, co potřebujeme je, aby Vaše aplikace uměla sdílet data s aplikacemi Google Fit nebo Apple Health.
Podpora zařízení a aplikace?
Mutumutu aplikace se umí napojit na Apple Health a Google Fit. Jakákoliv data o počtu kroků, nebo času stráveném během, či jízdou na kole, která do těchto aplikací dostanete (ať už jakéhokoliv zařízení), tak vyhodnotíme. Nebudeme pouze počítat manuálně přidané aktivity a data z aplikací, která budou chybová.
Pokud se mi nesynchronizují data, co mám dělat?
Včas nás kontaktujte na ahoj@mutumutu.cz. Podíváme se, kde může být problém.
Používám více zařízení, jaká data mi budete počítat?
Pokud používáte fitness náramek nebo hodinky a zároveň mobilní telefon, budeme vždy brát data jen z jednoho. Vybereme ovšem vždy to, které je pro Vás výhodnější.
Proč se mi aktivity z Xiaomi hodinek neobjevují v Apple Health?
Bohužel aplikace MiFit sdílí s Apple Health jen kroky.