Rizikové životní pojištění: Kde se vzalo a proč by na ně mladí lidé neměli zapomínat?
Historie životního pojištění: Od Egypta až po Mutumutu
Současné využívání životního pojištění budí dojem, že je vynálezem moderní doby. Tak to ale není. Pojišťovnictví je ve skutečnosti prastarý obor, jehož první náznaky sahají až do starého Egypta, kde existovaly pohřební spolky zajišťující důstojný pohřeb svým členům.
První formy pojištění, podobné těm dnešním, se datují už kolem roku 1900 př. n. l. v Babylonii, kde si obchodníci pojišťovali karavany. První zaznamenané životní pojištění vzniklo v roce 1308 v Paříži a od té doby se tento produkt neustále vyvíjí. Životní pojištění v podobě, jak ji známe dnes, se objevilo v 17. století v Londýně. Místem, kde se tenkrát uzavíraly významné obchody, byly kavárny.
V roce 1962 vznikla Society for Equitable Assurances on Lives and Survivorships (dnes známá jako Equitable Life), první životní pojišťovna, která využívala vědecké metody výpočtu pojistného a úmrtnostní tabulky. Pak už rozvoji moderního životního pojištění nestálo nic v cestě.
První česká vzájemná pojišťovna, založená v roce 1827, která s životním pojištěním začala, měla v nabídce zajímavou kombinaci životního pojištění s požárním pojištěním.
Dnes už existují různé moderní varianty životního pojištění, jako je třeba i naše rizikové životní pojištění Mutumutu.
K čemu je životní pojištění dobré?
Na životní pojištění přijde řada většinou ve chvíli, kdy je potřeba ho sjednat třeba kvůli hypotečnímu úvěru. Umíme si představit výši škody, dopady na chod rodiny a všechny potíže, které by nás mohly potkat, kdybychom nemohli hypotéku z nějakého důvodu splácet. A pokud si je představit neumíme, upozorní nás na ně banka, potažmo hypoteční specialista. Ti si totiž onu důležitost uvědomují – zkrátka a dobře, životní pojištění umí pomoct s finančními závazky v případě, že je přestanete být schopni, zejména z důvodu dlouhodobého onemocnění, splácet.
Ale to se netýká jen těch, kteří mají hypotéku. Rizikové životní pojištění pomáhá v situacích, jako je výpadek příjmu při dlouhodobé pracovní neschopnosti, invaliditě nebo v případě smrti. A to platí i pro mladé lidi, kteří možná nemají hypotéku, ale mají jiné závazky – platí nájem a různé měsíční platby a možná mají i nějaké domácí mazlíčky, o které je též potřeba se postarat.
Proč by si mladí lidé měli sjednat rizikové životní pojištění?
Generace Z dospívá v době, kdy své bydlení řeší častěji nájmem než hypotékou na vlastní bydlení. Může pak snadno nabýt dojmu, že životní pojištění nepotřebuje. Opak je ale pravdou! Mladší generace často říká, že právě proto, že si na vlastní bydlení nejspíš nikdy nenašetří, chce si svůj život aspoň pořádně užít. A to přináší i vyšší životní náklady.
✔ Nečekané situace se dějí i mladým – úraz při sportu, dlouhodobá nemoc dovezená z cestování à la backpacker style nebo zkrátka jiná událost, která způsobí, že najednou nemůžete několik týdnů, nebo dokonce měsíců vydělávat.
✔ Plnění z rizikového životního pojištění můžete použít na cokoli – například nájem, splátky na auto, studentské půjčky či menší úvěry a kreditky.
✔ Pokud je člověk mladý a zdravý, pojištění je levnější, než když si ho sjedná později a má za sebou třeba i více úrazů či nemocí.
Mutumutu je to pravé životní pojištění pro vás, pokud hledáte flexibilní, online a transparentní produkt. Zároveň jde o pojištění, které mluví srozumitelnou řečí, má jen 7 jednoduchých výjimek a sjednáte ho v online kalkulačce do pár minut. Pokryje pracovní neschopnost, invaliditu i smrt.
🎯 Bonus: Mutumutu vrací až 30 % pojistného zpět, pokud žijete zdravěji. Stačí se aspoň trochu pravidelně hýbat, nekouřit a navrch chodit na preventivní prohlídky k doktorovi.
Jaké životní pojištění si vybrat?
Na trhu je možné si vybrat ze dvou nejrozšířenějších typů životních pojištění – rizikové životní pojištění a investiční životní pojištění.
- Rizikové životní pojištění – můžeme o něm s nadsázkou říct, že nám pojišťovna „něco dá, když se něco stane“. Kryje pouze rizika (např. invaliditu, smrt, pracovní neschopnost nebo úraz) a nemá investiční složku.
- Investiční životní pojištění – je kombinací pojištění života a zdraví spolu s investováním do podílových fondů. Od klasického (rizikového) životního pojištění se liší tím, že v sobě obsahuje investiční složku.
Mutumutu nabízí rizikové životní pojištění, které zahrnuje pojištění smrti, invalidity i pracovní neschopnosti – s minimem výluk.
📌 Proč Mutumutu?
- Jen 7 výluk místo desítek složitých podmínek.
- Možnost sjednání online za pár minut.
- 30% sleva za zdravý životní styl.
Jak si dobře nastavit životní pojištění?
Životní pojištění je možné sjednat prostřednictvím pojišťovacího zprostředkovatele, který na základě analýzy potřeb připraví nabídku. Může i srovnat nabídky více pojišťoven. Na trhu se objevuje možnost sjednání online a bez komunikace s poradcem.
Příkladem je naše životní pojištění Mutumutu, které si můžete sjednat sami zcela online.
- Vyplníte pár údajů do kalkulačky.
- Systém vám podle zadaných parametrů doporučí optimální limity.
- Smlouvu přijmete zaplacením pojistného.
Nebojte se, výpočty nejsou náhodné, je za nimi řada propracovaných kalkulací, analýz a doporučení.
A nezapomeňte – jak se mění vaše životní situace, můžete životní pojištění upravovat podle svých potřeb. Důležité je držet si solidní základ zajištění životním pojištěním. Je to jako s outdoorovým oblečením. Základní vrstva zůstává, zbytek vrstvíte podle povětrnostních (nebo životních) podmínek.